Młodzież z Różańca na Zaduszkach

Młodzież z Różańca na Zaduszkach

Czytany 1701 razy | niedziela, 17 listopad 2013

Młodzież z Różańca na Zaduszkach Witosowych i Marszu Razem dla Niepodległej.

10 listopada 2013r. Koło Historyczne z ZSCKR im. W. Witosa w Różańcu brało udział w Zaduszkach Witosowych w Wierzchosławicach. Zorganizowano je w rodzinnej wsi naszego Patrona w 68. rocznicę Jego śmierci. Jako pierwszy z Prezydentów RP uczestniczył w nich Bronisław Komorowski, który 2 lata temu przywrócił Witosowi Order Orła Białego, przyznany za zwycięstwo nad bolszewikami w 1920r., a zabrany przez sanację w 1932r. Po Mszy św. sprawowanej przez biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża nastąpiło spotkanie przy grobie Witosa w asyście pocztów sztandarowych. Prezydent Komorowski wygłosił patriotyczne przemówienie sławiące zasługi Witosa jako wielkiego Polaka i męża stanu. O zasługach Witosa dla odbudowy Niepodległej Polski mówili także prezes PSL, wicepremier Janusz Piechociński i prawnuk Witosa Marek Steindel. Na zakończenie złożono kwiaty i zapalono znicze.

11 listopada Koło Historyczne uczestniczyło w obchodach Święta Niepodległości w Warszawie. Brało udział razem z Prezydentem i dowódcami wojska we Mszy św. w intencji Ojczyzny, odprawionej przez biskupa polowego Józefa Guzdka w Katedrze p.w. Jana Chrzciciela. Następnie młodzież zwiedziła Zamek Królewski i udała się na uroczystą odprawę wart, złożenie wieńców przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz paradę wojskową na Placu Piłsudskiego. Po przejściu kontroli BOR i zajęciu miejsca w sektorze dla Korpusu Dyplomatycznego młodzież mogła z bliska obserwować przebieg uroczystości. Po przemówieniu Prezydenta ruszył Marsz Razem dla Niepodległej, na którego czele jechał legendarny czołg Renault. Uczestnicy Marszu: Prezydent i Jego Małżonka, przedstawiciele władz państwowych i kościelnych, wojsko i służby mundurowe, kombatanci, grupy rekonstrukcyjne, szkoły i mieszkańcy złożyli hołd twórcom Niepodległej Polski pod ich pomnikami na trasie marszu. Pod pomnikiem Witosa młodzież złożyła kwiaty i z dumą wysłuchała słów, że nasz Patron był najczęściej cytowanym politykiem przez Prymasa Wyszyńskiego i wkrótce Świętego Jana Pawła II. Dużym przeżyciem dla młodzieży było spotkanie z Parą Prezydencką i przedstawicielami życia publicznego, których znali dotychczas z mediów. Marsz zakończył się przy pomniku Piłsudskiego w pobliżu Belwederu. Mimo zmęczenia fizycznego młodzież wracała wzbogacona żywą lekcją historii i patriotyzmu.

Koło Historyczne pragnie podziękować ministrowi, zastępcy Kancelarii Prezydenta RP Dariuszowi Młotkiewiczowi, dyrektorowi Biura Administracyjnego Michałowi Leszczyńskiemu i dyrektorowi BCK Stefanowi Szmidtowi za pomoc w organizacji wyjazdu na uroczystości w Warszawie.

Opiekun koła: Marian Kucharczuk