NIECH SIĘ ŚWIĘCI TRZECI MAJ

NIECH SIĘ ŚWIĘCI TRZECI MAJ

Czytany 780 razy | piątek, 05 maj 2017


Obchody Święta Konstytucji Trzeciego Maja w Tarnogrodzie były okazją do lekcji patriotyzmu, przypomnienia lokalnej historii oraz aktywnego wypoczynku i rozrywki.
O godzinie 900 rano mieszkańcy zgromadzili się na tarnogrodzkim Błoniu przy Kopcu Kościuszki. Przy akompaniamencie Strażackiej Orkiestry Dętej pod batutą Grzegorza Szteinmillera odśpiewany został hymn państwowy. Następnie delegacje organizacji społecznych, instytucji publicznych oraz zakładów pracy złożyły wiązanki okolicznościowe, a wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Tarnogrodzie, historyk Anna Kuziak wygłosiła prelekcję historyczną. Uroczysty pochód w asyście Ochotniczej Straży Pożarnej, przy dźwiękach orkiestry dętej przemaszerował do Kościoła Parafialnego, gdzie ks. dziekan Jerzy Tworek oraz ks. kanonik Grzegorz Pruszkowski odprawili mszę świętą, a ks. Piotr Wojnar wygłosił homilię.
Po mszy świętej mieszkańcy udali się do Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury. Wysłuchano koncertu Strażackiej Orkiestry Dętej, oraz mini recitalu dzieci z Zespołu Wokalnego pracującego przy TOK. Młodzież z Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie pod opieką p. Magdaleny Futomy oraz p. Magdaleny Koncewicz-Obszańskiej przygotowała oraz zaprezentowała montaż słowno – muzyczny pt. „To nasze miejsce, to nasz kraj”. Podsumowania tej części uroczystości dokonali: dyrektor Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury Renata Ćwik oraz Burmistrz Tarnogrodu Eugeniusz Stróż. Burmistrz skierował również słowa podziękowania do wszystkich organizatorów, uczestników oraz mieszkańców zapraszając jednocześnie do uczestnictwa w kolejnych zaplanowanych na ten dzień wydarzeniach.
    O godzinie 14.00 na boisku Orlik w Różańcu Pierwszym odbył się kolejny doroczny Turniej Piłkarski drużyn OSP o puchar Prezesa Zarządu Gminnego OSP. W zmaganiach wzięły udział 3 drużyny. Druhowie z Woli Różanieckiej, Różańca Drugiego oraz gospodarze – OSP Różaniec Pierwszy. Po wyrównanej walce piłkarskie trofeum powędrowało do strażaków z Woli Różanieckiej, drugie miejsce wywalczyli przedstawiciele Różańca Drugiego, a brązowy medal przypadł druhom z Różańca Pierwszego. Po sportowej rywalizacji był również czas na relaks przy grillowanej kiełbasce. Zwycięzcy gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za dostarczenie miłych sportowych wrażeń.
    Słoneczna majowa pogoda sprzyjała również uczestnikom kolejnych wydarzeń – I Tarnogrodzkiego Rajdu Rowerowego. Zorganizowany z inicjatywy Urzędu Miejskiego oraz Publicznego Gimnazjum i TOK rajd, to jedna z imprez urodzinowych Tarnogrodu – miasto w bieżącym roku świętuje jubileusz - 450–lecie. O godzinie 15.00 komandor rajdu Krzysztof Tarnowski -  nauczyciel wychowania fizycznego z tarnogrodzkiego gimnazjum wraz z Tomaszem Rogalą – Zastępcą Burmistrza Tarnogrodu oficjalnie otworzyli rowerową imprezę. Licznie przybyli na plac przed domem kultury cykliści wyruszyli w asyście OSP na ponad 20 kilometrowy szlak. Uczestnicy mogli poznać historię znajdujących się na trasie rajdu miejsc pamięci, którą przybliżyli uczestnikom Paweł Misiągiewicz oraz Piotr Kupczak. Warto podkreślić, że w tej pierwszej na terenie gminy Tarnogród tego typu imprezie wzięło udział ok. 100 osób, a mieszkańcy przybyli całymi rodzinami. Zapewne będzie to przyczynkiem, nie tylko do wprowadzenia rajdu rowerowego do stałego kalendarza imprez cyklicznych, ale do powtórzenia spotkania rowerzystów na tarnogrodzkim szlaku jeszcze w tym roku. Po przejechaniu trasy – zakątkami Tarnogrodu, przez Wolę Różaniecką, Różaniec Drugi i Różaniec Pierwszy rowerzyści wrócili do Tarnogrodu, gdzie nad zalewem na Błoniu pracownicy Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury przygotowali ognisko z kiełbaskami. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, osobom zaangażowanym w organizację, w tym w szczególności nauczycielom Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie, a także sponsorom: firmie p. Sławomira Iwańczyka – IWAN oraz p. Agnieszce Tarnowskiej właścicielce Gabinetu Kosmetycznego AGA z Biłgoraja.