Bicie pamiątkowych monet

Bicie pamiątkowych monet

Czytany 1077 razy | czwartek, 25 maj 2017

MONETA OKOLICZNOŚCIOWA 450 LAT TARNOGRODU


     Gmina Tarnogród we współpracy z firmą GACEK MEDALIERSTWO przygotowała monetę okolicznościową. Zostało zakupione specjalne urządzenie do wybijania monet, a także matryce okolicznościowe. W najbliższą niedzielę – tj. 28 maja, w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury odbędzie się premierowe „bicie” monety. Wszystkich zainteresowanych zapraszam na godzinę 12.30. Na deskach sceny domu kultury dzieci ze Szkoły Podstawowej w Tarnogrodzie zaprezentują widowisko historyczne pt. „Lokacja Tarnogrodu”. Następnie zaproszeni goście Aldona i Grzegorz Gacek z Pracowni Medalierskiej przeprowadzą warsztaty numizmatyczne, a burmistrz Tarnogrodu Eugeniusz Stróż wybije pierwszą tarnogrodzką monetę okolicznościową.
W dniu 28 maja na placu przed TOK odbywać się będzie Powiatowy Przegląd Strażackich Orkiestr Dętych. W piknikowej, rodzinnej atmosferze przez cały dzień prowadzone będzie stoisko z monetami okolicznościowymi. Zainteresowani będą mogli na stoisku zakupić krążki aluminiowe, miedziane i mosiężne, z których następnie będzie można własnoręcznie wybić monetę. Na stoisku będzie można posłuchać opowieści przedstawicieli Pracowni Medalierskiej o historii, tradycji i aspektach technicznych związanych z mennictwem oraz metaloplastyką artystyczną.
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.
Dnia 29 maja z warsztatami numizmatycznymi przeniesiemy się do Przedszkola Miejskiego oraz Szkoły Podstawowej w Tarnogrodzie. Przedszkolaki wezmą udział w warsztatach malowania monet. Każdy z uczestników będzie mógł spróbować swoich sił w twórczym działaniu z drewnianymi krążkami oraz posłuchać o historii i tradycjach menniczych. Natomiast uczniowie Szkoły Podstawowej wezmą udział w warsztatach numizmatycznych. Będą mieli okazję posłuchać wykładu oraz zobaczyć, jak w praktyce wyglądało dawniej bicie monet. Całość poprowadzą przedstawiciele Pracowni Medalierskiej Gacek, a o historii miasta kilka słów powiedzą członkowie Tarnogrodzkiego Towarzystwa Regionalnego, inicjatorzy „bicia” pamiątkowej monety – Anna Kuziak i Tomasz Rogala. Warto zaznaczyć, że zaplanowano, że każdy z uczestniczących w warsztatach przedszkolaków oraz uczniów szkoły podstawowej otrzyma pamiątkowy krążek – jubileuszową monetę 450 lat Tarnogrodu.
Zaplanowane wydarzenia pozwolą zdobyć wyjątkowa pamiątkę, a jednocześnie przybliżą historię naszego miasta, serdecznie zapraszamy.

 

TARNOGRÓD 1 A   TARNOGRÓD 1 B