Dożynki Parafialno-Gminne 10 września 2017 r. w Tarnogrodzie

Dożynki Parafialno-Gminne 10 września 2017 r. w Tarnogrodzie

Czytany 860 razy | poniedziałek, 25 wrzesień 2017

     W nawiązaniu do narodowych tradycji i obyczajów, w niedzielę 10 września rolnicy z gminy Tarnogród uroczyście obchodzili doroczne Święto Plonów. Dożynki Parafialno-Gminne rozpoczęły się kolorowym korowodem, który w asyście Strażackiej Orkiestry Dętej uroczyście przemaszerował na Mszę Świętą w intencji rolników i ich rodzin do kościoła parafialnego pw. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie.
Po nabożeństwie dziękczynnym, barwny korowód dożynkowy udał się na plac przed Tarnogrodzkim Ośrodkiem Kultury, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Witając na wydarzeniu obecnych mieszkańców oraz gości, a byli wśród nich przedstawiciele parlamentarzystów, władz województwa, starosta powiatu biłgorajskiego Kazimierz Paterak, kierownicy jednostek związanych z rolnictwem, samorządowcy, Burmistrz Tarnogrodu Eugeniusz Stróż podkreślił wagę dożynkowego święta oraz podziękował rolnikom za ich całoroczny wysiłek. Jednym z głównych punktów uroczystości było przekazanie przez starostów dożynkowych Barbarę Konopkę i Piotra Pięciorka chleba upieczonego z mąki pochodzącej z tegorocznych zbiorów na ręce gospodarza dożynek, Burmistrza Tarnogrodu.
Po obrzędzie wieńcowym i części oficjalnej uroczystości, na scenie przed TOK wystąpiły zespoły artystyczne Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury, zespół wokalny Środowiskowego Domu Samopomocy w Tarnogrodzie, zespoły śpiewacze z terenu gminy oraz Zespół Pieśni i Tańca „Familia” z Rudołowic. Podczas dożynek rozstrzygnięto XX edycję Konkursu Na Najbardziej Zadbaną Posesję w Mieście i Gminie Tarnogród. Program obejmował także wystawę płodów rolnych i maszyn rolniczych, a mieszkańcy mogli wziąć udział w konkursach Państwowej Inspekcji Pracy oraz KRUS. Dla najmłodszych zorganizowano program artystyczny „Waldemar Wywrocki Dzieciom” oraz plac zabaw, by mogły aktywnie spędzić czas.