Uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Tarnogrodzie na spotkaniu z wnukami Marii Curie-Skłodowskiej

Uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Tarnogrodzie na spotkaniu z wnukami Marii Curie-Skłodowskiej

Czytany 693 razy | czwartek, 16 listopad 2017

13 listopada 2017 r. uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. Marii Curie-Skłodowskiej w Tarnogrodzie uczestniczyli w spotkaniu z wnukami Marii Curie-Skłodowskiej - Helen Langevin-Joliot – profesor fizyki jądrowej związanej z Uniwersytetem Paryskim oraz Pierrem Joliot – biochemikiem profesorem College de France, członkiem Francuskiej Akademii Nauk.
Dostojni goście to dzieci córki Mari Skłodowskiej–Curie - Ireny. Irena Joliot-Curie była fizykochemikiem, wraz mężem Frederikiem Joliot-Curie otrzymali Nagrodę Nobla za odkrycie sztucznej promieniotwórczości.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w związku z obchodzoną w tym roku 150. rocznicą urodzin wielkiej uczonej.
Udział uczniów w niecodziennym spotkaniu poprzedziły warsztaty chemiczne i matematyczne w Uniwersytecie Dziecięcym UMCS. Uczniowie otrzymali dyplomy za pierwsze odkrycia naukowe „Ty też możesz zostać Skłodowską” oraz kolorowe pamiątkowe koszulki z logo Uniwersytetu Dziecięcego.
Spotkanie z potomkami patronki naszej szkoły wywarło na nas ogromne wrażenie i na pewno na długo zostanie w naszej pamięci. Byliśmy szczęśliwi, kiedy wręczaliśmy im kwiaty oraz pamiątki z naszego miasteczka. Potem mieliśmy wielki zaszczyt pozowania do wspólnego zdjęcia zarówno w auli jak również byliśmy zaproszeni do wspólnego zdjęcia przy pomniku Marii Curie-Skłodowskiej na dziedzińcu uczelni.
Naszym mottem na przyszłość niech będą słowa, które na spotkaniu wypowiedzieli Helena Langevin-Joliot i Pierre Joliot: „Nauka to ma być pasja, nie tylko skuteczność i użyteczność; aby ją uprawiać, nie trzeba być kimś jedynym i wyjątkowym”.
http://www.umcs.pl/pl/aktualnosci,3185,wizyta-uczniow-szkoly-podstawowej-w-tarnogrodzie,57241.chtm
https://lublin.tvp.pl/34796985/wnuki-marii-sklodowskiejcurie-z-wizyta-w-lublinie

Anna Kuziak