Wystawa fotografii w TOK

Wystawa fotografii w TOK

Czytany 580 razy | czwartek, 07 grudzień 2017

WYSTAWA FOTOGRAFII W TARNOGRODZKIM OŚRODKU KULTURY
CПACИ И СОХРАHИ

3 grudnia 2017 r. odbył się wernisaż wystawy fotografii – SPASI I SOCHRANI /ZBAW I ZACHOWAJ/ Grupy Twórczej MOTYCZ spod Lublina, którą można oglądać do 15 stycznia 2018 r. w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury.
Pasjonaci z Motycza, ludzie różnych zawodów, pięć lat temu postanowili pokazać wschodnią Polskę – miejsce w którym żyją. Fotografują innych zwyczajnych ludzi, ich życie codzienne, zwyczaje, pracę, obrzędy, dni świąteczne. Zaczęli od projektów „Ich portret” (stworzona dla jego potrzeb diaporama została nagrodzona „Błękitną Wstęgą FIAP”) i „Kupcy”. Potem powstał esej fotograficzny „Spasi i sochrani” („Zbaw i zachowaj”), autorzy za temat główny obrali sobie religię prawosławną.
Podczas otwarcia Dariusz Hankiewicz opowiedział o wystawie, projektach, których celem jest utrwalanie na zdjęciach kultury, obrzędów i tradycji Polski wschodniej, prawdziwego życia i tego, co niestety odchodzi tam powoli w niebyt . Nad tym projektem grupa pracowała około trzech lat. Fotografie które można zobaczyć opowiadają o historii, tradycji i życiu codziennym ludzi, których od wieków łączy ta religia.
Wystawa odwiedziła już wiele miejsc w kraju. W katalogu wystawy czytamy:
„Fotografowie z Motycza wykonali ten materiał delikatnie, wrażliwie, inteligentnie. Z wielkim wyczuciem i pokorą. Znają się na Prawosławiu, wiedzą co i kiedy fotografować, a po ich zdjęciach widać też, że wiedzą jak to robić – i to właśnie te ważne chwile są pokazane na ich zdjęciach. Przewrotnie zrobili to w czarno-bieli, choć wydawać by się mogło, że jest to temat wybitnie kolorowy. Ale kolor w ich fotografie nie wkracza; dzięki temu widzimy klasyczny monochromatyczny obraz bez odwracających naszej uwagi kolorowych detali. Tym samym udało im się trafić w sedno fotografowania Prawosławia” – ocenia jeden z najwyżej cenionych europejskich fotoreporterów Chris Niedenthal.