Narodowe Czytanie w setną rocznicę Odzyskania Niepodległości

Narodowe Czytanie w setną rocznicę Odzyskania Niepodległości

Czytany 628 razy | środa, 19 wrzesień 2018

Na tarnogrodzkim rynku 8 września 2018 roku po całym miasteczku rozbrzmiewało „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. To już siódma odsłona Narodowego Czytania w Tarnogrodzie.
Honorowym gościem Narodowego Czytania był pochodzący z Tarnogrodu Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego, Michał Mulawa, który odczytał okolicznościowy list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy skierowany do uczestników.
Akcję zainaugurował Burmistrz Tarnogrodu, Eugeniusz Stróż.
Narodowe Czytanie rozpoczęło się inscenizacją „Przedwiośnia” w wykonaniu młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. Marii Curie-Skłodowskiej w Tarnogrodzie. Opiekunami młodych aktorów były Anna Kuziak i Bożena Śmieciuch.
Fragmenty powieści Stefana Żeromskiego czytali przedstawiciele władz samorządowych, lekarze, dyrektorzy szkół, innych instytucji i zakładów pracy, nauczyciele, uczniowie, harcerze oraz czytelnicy. Do akcji włączali się także przechodnie.
W ramach Narodowego Czytania, zorganizowano także konkurs literacki z nagrodami. Obecni mogli otrzymać okolicznościowy stempel we własnym egzemplarzu „Przedwiośnia”, a każdy uczestnik dostał podziękowanie za piękne czytanie i pomoc w realizacji Narodowego Czytania.
Organizatorami akcji byli: Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnogrodzie, Szkoła Podstawowa im. Marii Curie-Skłodowskiej w Tarnogrodzie oraz Tarnogrodzki Ośrodek Kultury.

Joanna Puchacz