Narodowe Święto Niepodległości - Tarnogród 2018 r.

Narodowe Święto Niepodległości - Tarnogród 2018 r.

Czytany 718 razy | piątek, 16 listopad 2018


Zbudził białego orła
Zbudził co w nas uśpione
Niebo rozbłysło światłem
Było biało-czerwone(...)
("Róża Polska")

    Świętowanie 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości rozpoczęło się w Tarnogrodzie o godzinie 10.30 zbiórką pocztów sztandarowych i mieszkańców na placu przy Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury. Następnie pochód w asyście Tarnogrodzkiej Orkiestry Dętej przeszedł na plac przy kościele parafialnym w Tarnogrodzie, gdzie delegacje z różnych instytucji złożyły wieńce i wiązanki kwiatów. Kolejnym punktem była uroczysta msza święta w intencji ojczyzny, po której mieszkańcy gminy zebrali się w sali widowiskowej Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury, gdzie czekał na nich bogaty program artystyczny.
    Na początku orkiestra zagrała hymn państwowy, po którym młodzież ze Szkoły Podstawowej w Luchowie Dolnym zaprezentowała pięknego poloneza. Następnie Zespół wokalny działający przy Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury zaśpiewał kilka patriotycznych utworów. Kolejnym punktem programu był koncert Tarnogrodzkiej Orkiestry Dętej, na który złożyły się utwory patriotyczne, romance Szopena, piosenki żołnierskie, muzyka filmowa. Nowością były filmiki ilustrujące grane utwory – od scen bitewnych, przez urzekające polskie krajobrazy, najważniejsze miejsca i zabytki, po fragmenty z filmu "Jak rozpętałem II wojnę światową"
    W roku świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Tarnogrodzkie Towarzystwo Regionalne i Tarnogrodzki Ośrodek Kultury zorganizowały Historyczny Konkurs Wiedzy POLSKA TO WIELKA RZECZ, którego głównym celem było kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych młodego pokolenia. Podczas akademii miało miejsce uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród. W kategorii klas IV-VI SP I miejsce zajęły ex aequo: Justyna Furmanek ze szkoły podstawowej w Różańcu II i Natalia Magoch ze szkoły podstawowej w Tarnogrodzie, II miejsce – Bartosz Patro (SP Różaniec II), a III – Dawid Jonak (SP Tarnogród). W kategorii klas VII, VIII SP i III gimnazjum wyniki były następujące: I miejsce – Amelia Kudła (Publiczne Gimnazjum w Tarnogrodzie), II miejsce – Kinga Borek (SP Tarnogród), III miejsce – Michał Dworniczak (SP Tarnogród).
    Po wręczeniu nagród rozpoczął się spektakl "Róża Polska" przygotowany przez uczniów ze szkoły podstawowej w Tarnogrodzie. Inspiracją do powstania scenariusza było "Wesele" Wyspiańskiego. W to niezwykłe przedsięwzięcie zaangażowanych było ponad sto osób! Zarówno aktorom jak i publiczności mistrzowsko zagrany spektakl przypomniał i ułatwił zrozumienie narodowego dramatu Wyspiańskiego.
Scenariusz przedstawienia obfitował w patriotyczne dialogi, utwory refleksyjne i przebojowe, również do tańca, a także piosenki na ludową nutę.

Jak napisał autor scenariusza Adam Szafraniec: To skromna próba znalezienia końca „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego… … i sprowokowania do dyskusji o ojczyźnie. To zachęta do refleksji i czujności, albowiem wolność, o czym tak często się mówi w kontekście naszej historii, nie jest nam dana na zawsze, a zadana na wieki.
Pod słomą, pod tym przykryciem zobaczyłem różę, a raczej Różę – Ojczyznę.
Dzieciom i młodzieży poprzez świetnie zagrane przedstawienie udało się wzbudzić refleksję widzów nad kondycją naszego patriotyzmu. Spektakl wyreżyserowały panie: Anna Kuziak, Bożena Śmieciuch i Joanna Karczmarzyk. Oprawę muzycznę przygotował Andrzej Kusiak. Piosenki zaśpiewał chór "Marysieńka".
    Po przedstawieniu kończącym się słowami: Cieszmy się i świętujmy! na scenę weszły przedszkolaki, których występ był kwintesencją radości. W przepięknych kolorowych strojach ludowych zaśpiewały piosenkę o ojczyźnie i zatańczyły krakowiaczka. Ich występ był niczym "wisienka na torcie" i spowodował burzę oklasków. Naprawdę życzyć naszej ojczyźnie należy, żeby wszyscy Polacy potrafili tak się cieszyć z wolności...
    Po części artystycznej pani dyrektor Renata Ćwik zaprosiła zgromadzonych gości do sali klubowej Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury, gdzie nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy U PROGU NIEPODLEGŁOŚCI.


TOK