„Świętoszek” na tarnogrodzkiej scenie

„Świętoszek” na tarnogrodzkiej scenie

Czytany 346 razy | wtorek, 26 marzec 2019

W niedzielny wieczór 10 marca 2019 roku Teatr Młodych TOK SHOW działający przy Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury zaprosił publiczność w podróż do siedemnastowiecznej Francji, gdzie rozgrywa się akcja „Świętoszka”. Analiza lektur nie jest ulubionym zajęciem młodych, ale przygotowując spektakl na podstawie tekstu Moliera, bawili się świetnie.

Tartuffe zostaje przygarnięty przez Orgona. Udając niezwykle pobożnego, uczciwego i skromnego, zdobywa zaufanie gospodarza i ma wielki wpływ na życie całej rodziny, której rządy dewoty wcale się nie podobają. Domownicy widzą, że gość wykorzystuje naiwność Orgona, uwodzi jego żonę Elmirę, skłóca ojca z synem, nie przeciwstawia się, kiedy dobrodziej chce ożenić go z młodziutką córką i zapisać cały majątek. Tylko gospodarz nie podejrzewa Tartuffa o złe intencje. Rodzina jednak za pomocą spisku postanawia pozbyć się Świętoszka.

Fabuła sztuki zaskakuje swoja aktualnością. Spektakl pokazał, jak fałszywa pobożność i hipokryzja stały się narzędziem zdobywania władzy i korzyści majątkowych.

Bardzo licznie zgromadzona publiczność nie była ani zgorszona, ani oburzona, bawiła się na spektaklu świetnie. Nagrodziła realizatorów i młodych aktorów, którzy brawurowo odegrali swoje role, długimi brawami.

W spektaklu wystąpili:

Tartuffe – Michał Malinowski, Elmira – Maria Kasperek, Orgon – Adam Bil, Doryna – Wiktoria Fus, Kleant - Michał Stasiewicz, Pani Pernelle – Amelia Kudła, Marianna – Oliwia Kurzawska, Walery – Piotr Działo, Damis – Damian Zieleniuch, Loyal – Marcin Borek.

Reżyseria: Monika Komosa

Scenografia: Monika Komosa, Ewa Korzybska