Wizyta studyjna "NOWA biblioteka" - Najpiękniejsze i największe biblioteki świata

Wizyta studyjna "NOWA biblioteka" - Najpiękniejsze i największe biblioteki świata

Czytany 478 razy | poniedziałek, 17 czerwiec 2019

Joanna Puchacz dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnogrodzie znalazła się w gronie 50 wyjątkowych bibliotekarzy z całej Polski, którzy uczestniczyli w wizycie studyjnej „NOWA biblioteka” w dniach od 3 do 7 czerwca 2019 r. w jednych z największych i najpiękniejszych bibliotek świata: biblioteka w Wiedniu, Augsburgu, Stuttgart, Schwabisch Hall, Norymberdze, Zwickau, Chociebużu.
Nowoczesna Biblioteka i Centrum Nauczania wiedeńskiego Uniwersytetu Ekonomii i Biznesu zaprojektowana przez słynną pracownię Zahy Hadid. Bryła obiektu w Wiedniu została uformowana przez poziome i skośne linie, zaprojektowane przez najznamienitszych architektów z całego świata.
Miejska Biblioteka w Augsburgu oraz Schwabish Hall to biblioteki, które w ciekawy sposób wzbogacają przestrzeń miejską, stanowiąc jeden z ważniejszych punktów życia kulturalnego i społecznego.
Biblioteka Miejska w Stuttgarcie, została zaprojektowana przez koreańskiego architekta Eung Young Yi. Na elewacji tego ogromnego, monolitycznego budynku słowo „biblioteka” zostało napisane w czterech językach – na północnej ścianie w języku niemieckim, zachodniej w języku angielskim, południowej w języku arabskim i wschodniej w języku koreańskim. Koncepcja architektoniczna przewidziała pomieszczenie o nazwie „serce biblioteki” nawiązujące do antycznej stylistyki.
Biblioteka Brandenburskiego Uniwersytetu Technicznego w Cottbus o kształcie ameby i wyglądzie chmury, w wewnątrz znajduje się 7 kondygnacji  przeciętych otwartymi przestrzeniami. Wnętrze biblioteki – jak gdyby środkowy pion stanowi otwarty księgozbiór. Charakterystycznym elementem, wyróżniającym wnętrze są spiralne schody w wyrazistych kolorach zieleni i purpury.
Biblioteka w Zwickau służy jako Centralna Instytucja zajmująca się nauczaniem, badaniami i nauką, a także kształceniem zawodowym i ogólnym. Jest specjalną biblioteką dla nauk przyrodniczych, technologii i środowiska, znajdująca się w centrum miasta Zwickau.