„PROSVJETA”  z Bośni i Hercegowiny na scenie letniej Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury

„PROSVJETA” z Bośni i Hercegowiny na scenie letniej Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury

Czytany 1423 razy | wtorek, 13 sierpień 2019

10 sierpnia 2019 roku o godzinie 18.30 Zespół Folklorystyczny Serbskiego Towarzystwa Edukacyjno-Kulturalnego PROSVJETA Brcko wystąpił na scenie letniej Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury.
Zespół został założony w sierpniu 1993 roku, jego misją jest ochrona tradycji serbskiego narodu poprzez prezentację tańców, pieśni i zwyczajów. Obecnie zespół liczy około 250 członków, w ośmiu grupach wiekowych, z których sześć to zespoły dziecięce. Repertuar zespołu obejmuje tańce, pieśni i zwyczaje z całej Serbii.
Zespół  wielokrotnie uczestniczył w międzynarodowych festiwalach folklorystycznych, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Koncertował w Grecji, Bułgarii, Północnej Macedonii, Czechach, Austrii, Szwajcarii, Serbii, Czarnogórze, Chorwacji oraz całej Bośni i Hercegowinie. Zespół został zaproszony na Festiwal Kultur, który odbywał się w Biłgorajskim Centrum Kultury od 9 do 11 sierpnia 2019 roku.
W Tarnogrodzie wystąpiły 34 osoby w wieku od 16 do 20 lat. Dyrektorem zespołu jest Dragan Tomic, a za choreografię odpowiada Dragan Stokic. Koncert w Tarnogrodzie miał na celu prezentację części dziedzictwa kulturowego bośniackich Serbów oraz pokazanie narodowych skarbów tradycji i kultury mieszkańcom południowo – wschodniej Polski. Widzowie mieli okazję podziwiać przepiękne kolorowe stroje ludowe, dynamiczne układy choreograficzne, porywającą do tańca tradycyjną muzykę serbską. W przerwie pilot grupy, pracownik BCK–u Sławomir Niemiec zaprezentował zgromadzonym zapomniany instrument – sukę biłgorajską. Podczas kilkuminutowej improwizacji na scenie widzowie mieli możliwość po raz pierwszy usłyszeć ten instrument. Na zakończenie tancerze porwali do pląsów osoby z widowni, które świetnie spisały się, naśladując z wielkim zaangażowaniem kroki taneczne serbskich artystów.

 

/TOK/