Dożynki Gminno-Parafialne w Luchowie Górnym odbyły się 18 sierpnia 2019 r.

Dożynki Gminno-Parafialne w Luchowie Górnym odbyły się 18 sierpnia 2019 r.

Czytany 1632 razy | czwartek, 22 sierpień 2019

 

18 sierpnia 2019 roku miało miejsce święto plonów w gminie Tarnogród. Uroczystości tym razem odbywały się w Luchowie Górnym. Rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym w Luchowie Górnym, podczas której wszyscy zebrani z proboszczem parafii ks. Adamem Siedleckim na czele dziękowali za Boże błogosławieństwo, dary ziemi i pracę rolników. Świętowano również stulecie parafii rzymsko – katolickiej Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Luchowie Górnym. Po mszy kolorowy korowód dożynkowy przemaszerował przez wieś na plac przy remizie OSP, gdzie uroczystość była kontynuowana. Na czele szli starostowie dożynek: Bożena Krupa z Luchowa Dolnego oraz Henryk Bryła z Luchowa Górnego, następnie grupy wieńcowe zaprezentowały wieńce dożynkowe, które wyeksponowano na scenie pod remizą. Po prezentacjach nastąpiło przekazanie chleba, który został podzielony pomiędzy zebranymi. Burmistrz Paweł Dec podziękował rolnikom za ich ciężką pracę. Podkreślał, jak ważne są takie wartości, jak: przywiązanie do ziemi, szacunek do niej, kultywowanie zwyczajów przodków, ludzka solidarność i współpraca. Po przemówieniach burmistrza i zaproszonych gości został ogłoszony konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Niezależne sześcioosobowe jury oceniało każdy spośród siedmiu wieńców. Pierwsze miejsce zajęło KGW z Luchowa Górnego za wieniec w kształcie mapy Polski nawiązujący do stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę i do stulecia luchowskiej parafii. Nagrodą jest reprezentowanie gminy na Dożynkach Powiatowych we Frampolu. Gospodynie z Luchowa otrzymały od burmistrza bon na 500 zł na zakup materiałów promocyjnych dla swojego koła. Po ogłoszeniu konkursu koła gospodyń odśpiewały kuplety.
Kolejnym punktem programu były występy. Na scenie zaprezentowali się: uczniowie ze  szkoły podstawowej w Luchowie Dolnym, Tarnogrodzka Kapela Ludowa, Dziecięcy Zespół Wokalny działający przy Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury oraz zespoły taneczne Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury. Po prezentacjach najmłodsi zostali zaproszeni na program artystyczny „Wywrocki dzieciom” prowadzony przez animatora z Rzeszowa. Około 20.00 rozpoczęła się zabawa przy muzyce zespołu Activ.
Na placu nie brakowało innych atrakcji. Panie z kół gospodyń wiejskich z Luchowa Górnego i Dolnego przygotowały wykwintne i słodkie przysmaki, myśliwi częstowali gulaszem z dzika, a strażacy wojskową grochówką. Dzieci szalały na dmuchanym placu zabaw. Można było obejrzeć maszyny rolnicze, wziąć udział w konkursach organizowanych przez KRUS, spróbować produktów ekologicznych.