Świętowanie odzyskania niepodległości

Świętowanie odzyskania niepodległości

Czytany 998 razy | środa, 13 listopad 2019

 

W tym roku świętowanie obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Tarnogrodzie trwało trzy dni. W sobotę 9 listopada wieczorem na placu za budynkiem byłego gimnazjum harcerki z 3. Tarnogrodzkiego Szczepu ZHR „Infinitum” im. Róży Zamoyskiej zorganizowały „Ognisko Niepodległościowe” dla mieszkańców gminy i gości. Przy blasku ogniska i przy dźwiękach gitar można było posłuchać wspomnień o bohaterskich przodkach, którzy walczyli o wolną Ojczyznę. Druhny opowiedziały również historię symboli narodowych. Goście w skupieniu wysłuchali wzruszających pieśni utrzymanych w duchu patriotycznym.
10 listopada  po mszy świętej wieczornej w kościele pw. Przemienienia Pańskiego odbył się Koncert patriotyczny. Tarnogrodzka Orkiestra Dęta i Zespół  Wokalny Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury zaprezentowały obecnym pieśni patriotyczne nawiązujące do polskiej walki o wolność. Koncert również poprowadziły harcerki. Przypomniały licznie zgromadzonym słuchaczom, że dzisiejszy patriotyzm ma inny wymiar. Dziś patriotyzm to praca, dawanie z siebie tego, co najlepsze, pamięć o tych, którzy służyli Ojczyźnie. To świadome uczestnictwo w kulturze: poznawanie jej, pielęgnowanie, kultywowanie, tworzenie na miarę własnych możliwości.
11 listopada 2019 roku poczty sztandarowe, przedstawiciele władz samorządowych, instytucji i organizacji społecznych oraz mieszkańcy miasteczka i gminy przeszli do kościoła parafialnego,  gdzie złożyli wiązanki kwiatów przy pomniku na dziedzińcu, następnie wszyscy zebrani wzięli udział w uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny.

 


/TOK/