Lekcja historii z Piotrem Kupczakiem

Lekcja historii z Piotrem Kupczakiem

Czytany 1232 razy | wtorek, 12 październik 2021

8 października 2021 roku w sali widowiskowej Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury odbyło się spotkanie autorskie z regionalistą Piotrem Kupczakiem, na które przybyła młodzież ze szkół podstawowych z terenu gminy wraz z opiekunami. Na początku zastępca burmistrza Tomasz Legieć powitał prelegenta i autora książki "Od Kutna do Tarnogrodu. Z Tarnogrodu do Katynia" oraz zebranych słuchaczy. Dyrektor Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury przedstawiła autora młodym. Przypomniała, że jest on nie tylko regionalistą, ale także lokalnym poetą, autorem trzech tomików wierszy. Spotkanie dotyczyło jednak ostatniej książki napisanej przez Piotra Kupczaka i wydanej przez Tarnogrodzkie Towarzystwo Regionalne Od Kutna do Tarnogrodu. Z Tarnogrodu do Katynia.
Autor opowiedział o tym, skąd wziął się pomysł napisania książki o oficerach i podchorążych zamordowanych w Katyniu, jak długo zbierał materiały. Przybliżył uczniom historię pomnika katyńskiego, który znajduje się w Tarnogrodzie. Mówił o żołnierzach, których uczczono, stawiając ten obelisk. W trakcie spotkania zadawał pytanie dotyczące II wojny światowej, prezentował zdjęcia, mapy i filmy. Informacje uzupełniała nauczycielka historii z tarnogrodzkiej podstawówki Anna Kuziak, która dzieliła się wspomnieniami swoich dziadków żyjących w tamtym czasie i pomagającym polskim żołnierzom. Na zakończenie spotkania najbardziej aktywnym uczestnikom Piotr Kupczak podarował egzemplarze swojej książki.
Publikacja ukazała się dzięki wsparciu finansowemu Burmistrza Tarnogrodu, Powiatu Biłgorajskiego oraz Stowarzyszenia Kombatantów RP i Osób Represjonowanych Miasta i Gminy Tarnogród.

 

sa kupczak 2021

okladka kupczak