Odsłonięcie tablicy upamiętniającej tarnogrodzkiego bohatera Józefa Krzysztofa Gizę, w 40. rocznicę jego tragicznej śmierci

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej tarnogrodzkiego bohatera Józefa Krzysztofa Gizę, w 40. rocznicę jego tragicznej śmierci

Czytany 346 razy | czwartek, 25 listopad 2021

     W środowe przedpołudnie w Szkole Podstawowej im. Marii Curie-Skłodowskiej w Tarnogrodzie miała miejsce niezwykle wzruszająca uroczystość upamiętniająca pochodzącego z Tarnogrodu bohatera grudniowych wydarzeń 1981 roku w Katowicach Józefa Krzysztofa Gizę, który zginął wraz z ośmioma innymi górnikami podczas pacyfikacji Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek”. Tablice pamiątkowe ku czci zamordowanych górników zostaną w tym roku odsłonięte w dziewięciu miejscach w Polsce. Jest to inicjatywa Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.
     Przybyło wielu gości, m. in. siostra zamordowanego górnika Małgorzata Cierkos, siostrzenica Mariola Cierkos, jeden z przywódców strajku, kolega Krzysztofa Gizy Stanisław Płatek, górnicy, poczty sztandarowe, Dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności Robert Ciupa, Przewodniczący Solidarności Regionu Środkowo – Wschodniego Marian Król, Kierownik Filii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Zamościu Mariusz Tłuczek, Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Biłgoraju Marta Skurzak, Dyrektor Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury Renata Ćwik, Burmistrz Tarnogrodu Paweł Dec, Zastępca Burmistrza Tarnogrodu Tomasz Legieć, Przewodniczący Rady Rodziców Dariusz Dołomisiewicz oraz przyjaciel Krzysztofa Gizy Stanisław Dołomisiewicz.
     Uroczystość rozpoczęła się występem artystycznym dzieci i młodzieży ze szkoły podstawowej w Tarnogrodzie. Wiersze, pieśni o trudnych czasach stanu wojennego i fragmenty wywiadów o Krzysztofie Gizie w przejmujący sposób przeniosły widzów do roku 1981, kiedy to rozgrywały się te tragiczne wydarzenia. Po akademii Małgorzata Cierkos i Robert Ciupa uroczyście odsłonili tablicę pamiątkową ku czci Józefa Krzysztofa Gizy.
     Na zakończenie głos zabrali zaproszeni goście. Podziękowali młodzieży i organizatorom tego wydarzenia za pielęgnowanie pamięci o narodowych bohaterach. Stanisław Płatek, który został ranny w trakcie pacyfikacji kopalni – jak sam powiedział – został strażnikiem pamięci o swoich kolegach, obiecał sobie, że do śmierci będzie wspominał zamordowanych górników. Burmistrz Paweł Dec zaprosił wszystkich zebranych na uroczyste obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, które będą miały miejsce w Tarnogrodzie 18 i 19 grudnia 2021 roku. Wyraził nadzieję, że planowana na tarnogrodzkim rynku rekonstrukcja rzeczywistości stanu wojennego i tragicznych wydarzeń z „Wujka” pomogą - szczególnie młodym ludziom -  lepiej poznać historię i poczuć atmosferę tamtych trudnych dni.

Monika Komosa
(TOK)