Wieści z pierwszej ręki. Co w Klubie Kobiet Aktywnych w Tarnogrodzie?

Wieści z pierwszej ręki. Co w Klubie Kobiet Aktywnych w Tarnogrodzie?

Czytany 2289 razy | piątek, 01 lipiec 2022

Co u Aktywnych?

Klub Kobiet Aktywnych ciągle w akcji. Ostatni kwartał był bardzo pracowity. Wciąż staramy się prowadzić działania w obszarach szczególnie dla nas ważnych: przede wszystkim zdrowia, ekologii i integracji. Przez ostatnie miesiące udało się zrobić sporo w każdej z tych dziedzin.

Dla zdrowia

Od kwietnia ruszyły zajęcia ZDROWY KRĘGOSŁUP, które zorganizowałyśmy dla wszystkich chętnych mieszkańców gminy. To odpowiednie dla każdego ćwiczenia profilaktyczno – lecznicze, których celem jest zadbanie o ogólną kondycję, a szczególnie wzmocnienie kręgosłupa. Zajęcia odbywały się w każdą środę w budynku dawnego gimnazjum. Grupa spotykała się do końca czerwca. Jesienią zajęcia zostaną wznowione. Udało nam się je w dużej części sfinansować z pieniędzy otrzymanych Dzielnicy Śródmieście, Przedmieście Błonie i Przedmieście Bukowskie. Bardzo dziękujemy.

Członkinie naszego klubu wzięły udział w rajdzie rowerowym honorowych dawców krwi Ziemi Biłgorajskiej. 12 czerwca przed południem z Tarnogrodu do Majdanu Starego wyruszyła grupa sympatyków krwiodawstwa. Na miejscu była dziękczynna msza święta oraz poczęstunek przy ognisku.

26 czerwca rano odbyła się druga tarnogrodzka zbiórka krwi, którą koordynowałyśmy. Krew udało się pobrać od 13 osób, choć chętnych jak zwykle było więcej. Krwiodawców zapraszamy na następną akcję 11 września.

Zero waste

Bardzo bliskie nam jest myślenie w duchu „zero waste”, widzimy ogromny sens w nadawaniu rzeczom drugiego życia, dlatego pod koniec kwietnia zorganizowałyśmy w Tarnogrodzie pierwszą w tym roku wyprzedaż garażową. Wydarzenie odbyło się na placu przed Tarnogrodzkim Ośrodkiem Kultury, a imprezą towarzyszącą był happening pod hasłem: „Myśl zielono” zorganizowany przez Szkolny Klub Wolontariatu ze szkoły podstawowej w Tarnogrodzie. Stoisko swoje miało też Nadleśnictwo Biłgoraj, które w ramach akcji „Zielony powiat” rozdawało drzewka do posadzenia na podwórkach i działkach.

Ideą wyprzedaży garażowych jest spotkanie ze społecznością sąsiedzką i wspólne spędzenie czasu. Zarówno ubrania na wyprzedażach garażowych, jak i sprzęty AGD czy zabawki wcale nie muszą kończyć na wysypiskach śmieci. A wspieranie rynku wtórnego i zmiana postaw konsumenckich to skuteczny sposób walki z nadprodukcją odzieży i elektroniki. Planeta nam za to podziękuje!

Smaczne pikniki

Kolejne wydarzenie, na które to my zostałyśmy zaproszone, to piknik integracyjny gminy Tarnogród zorganizowany przez burmistrza i TOK na Błoniu w Tarnogrodzie. Przygotowałyśmy stoisko ze słodkimi smakołykami i napojami. Cieszyło się ono ogromnym zainteresowaniem.

Ostatni weekend czerwca również był bardzo pracowity. W sobotę piekłyśmy ciasta i ciasteczka, gotowałyśmy forszmak, (niektórzy aktywni mężowie także przygotowali chłodnik!), lepiłyśmy wszelakiego rodzaju pierogi i przygotowywałyśmy napoje, aby mieć jak najbogatszą ofertę dla uczestników I Kresowego Festiwalu Orkiestr Dętych, który odbył się na tarnogrodzkim rynku. Publiczność zaspokoiła swoje potrzeby kulturalne, słuchając przez kilka godzin najwyższych lotów orkiestrowej muzyki, ale również poszukiwała rozkoszy dla podniebienia, a te znajdowała na naszym stoisku właśnie. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

I przepyszna integracja…

Udało nam się pozyskać pieniądze na realizację projektu Integracja od kuchni - integracja kobiet z KKA Tarnogród z uchodźczyniami z Ukrainy podczas wspólnego gotowania.

Głównym celem projektu była integracja na polu kulinarnym poprzez zorganizowanie wspólnych warsztatów kulinarnych, na których kobiety polskie i ukraińskie ugotowały wspólnie trzydaniowe tradycyjne obiady ukraińskie i wspólnie je skonsumowały oraz zaprosiły na degustację mieszkańców ośrodka. To była świetna okazja nie tylko do wymiany przepisów, ale przede wszystkim do lepszego poznania się, okazania wsparcia oraz do chwili wytchnienia i uwolnienia głowy od myśli krążących wokół wojny.

W celu organizacji warsztatów niezbędne było doposażenie kuchni naszego klubu w sprzęt do gotowania i pieczenia.

W sobotę 4 czerwca została zrealizowana pierwsza część projektu. Wraz z mieszkańcami punktu dla uchodźców z Ukrainy przygotowałyśmy wspólnie potrawy kuchni polskiej. Ugotowałyśmy tradycyjny obiad: zupę ogórkową, kotlet schabowy z młodymi ziemniaczkami, sałatę masłową ze śmietaną i surówkę z kapusty, a na deser racuchy drożdżowe z jabłkami i pyszną szarlotkę.

Kolejne wspólne gotowanie miało miejsce tydzień później – tym razem wspólnie przygotowałyśmy barszcz ukraiński, hołubcie (gołąbki), dwie sałatki, pampuszki z czosnkiem i ziołami, a na deser tort z kajmakiem. Dodatkowo dziewczyny z Ukrainy przyrządziły sało z czosnkiem. Wspaniałe i niespotykane dla nas smaki, które będziemy długo wspominać... Wspólnie spędzone przedpołudnia i smaczne polskie i ukraińskie posiłki pozwoliły nam zapomnieć o troskach dnia codziennego i miło spędzić czas.

Efektem projektu będzie też Przepisownik, w którym zostaną zebrane i przetłumaczone na język polski i ukraiński wszystkie przepisy. Druki wręczymy wszystkim uczestniczkom projektu, który „sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.” Operatorem projektu jest Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej oraz Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych.”

Magdalena Senczyna – Hułas
Joanna Magoch
Monika Komosa
(KKA Tarnogród
)