78. rocznica pacyfikacji wsi Różaniec

78. rocznica pacyfikacji wsi Różaniec

Czytany 36 razy | środa, 24 marzec 2021

 

Podczas II wojny światowej i okupacji Polski przez III Rzeszę Niemiecką 18 marca 1943 r. jednostki niemieckiego WehrmachtuSS i żandarmerii otoczyły Różaniec i przeprowadziły pacyfikację wsi. Był to odwet za pomoc partyzantom i zbiegłym z obozów jeńcom sowieckim. Okupanci podpalili zabudowania wraz z inwentarzem żywym. Spłonęło 260 gospodarstw z dobytkiem. Niemcy zamordowali około 70 osób. Większość z nich spłonęła w palących się domach.  W latach 1939-1944 zginęło 284 mieszkańców Różańca, a ponad 1000 osób zostało wysiedlonych.

Z powodu epidemii koronawirusa uroczystości ograniczyły się do symbolicznego złożenia wieńców i zapalenia zniczy przy pomnikach ofiar niemieckiego terroru podczas II wojny światowej w Różańcu Pierwszym i w Różańcu Drugim.

Uroczystą Mszę Świętą w intencji pomordowanych mieszkańców Różańca odprawił i homilię wygłosił ks. proboszcz - Wiesław Banaś.

W obchodach bolesnej dla całej miejscowości rocznicy uczestniczyli: przedstawiciele lokalnych władz samorządowych: Przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnogrodzie – Dariusz Dołomisiewicz, Zastępca Burmistrza Tarnogrodu – Tomasz Legieć, radni Rady Miejskiej – Mariusz Grasza i Czesław Larwa (zarazem sołtys Różańca Drugiego), sołtys Różańca Pierwszego – Marian Strus oraz delegacja ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Różańcu Drugim, reprezentowana przez Dyrektora Szkoły – Jadwigę Patro i nauczycieli oraz mieszkańcy Różańca.

Z roku na rok jest coraz mniej naocznych światków wydarzeń, które dotknęły mieszkańców Różańca w latach 1939 -1945, a zwłaszcza tragicznych wydarzeń z dnia 18 marca 1943 r., kiedy to rozstrzelano 62 osoby i spalono Różaniec na długości 5 km. Musimy spełniać swój obywatelski obowiązek i oddać należny hołd pomordowanym, tym bardziej że była to ludność cywilna, która nie miała najmniejszych szans do jakiejkolwiek obrony przed jednostkami niemieckiego Wehrmachtu, SS i żandarmerii. Społeczność Różańca poniosła najwyższą cenę, jaką jest niewątpliwie życie w walce z okupantem o wolną i niepodległą ojczyznę, m.in. za pomoc partyzantom i zbiegłym z obozów jeńcom sowieckim, za co wieś Różaniec została odznaczona Krzyżem Partyzanckim. My, jako społeczność lokalna, musimy przekazywać z roku na rok patriotyczną lekcję historii młodemu pokoleniu o tamtych tragicznych wydarzeniach – podkreśla Tomasz Legieć.